A5231-1024-3012-S-6H,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 52-10-S
Valve A5231/1024/3012-S-6H AC
For more information follow this link:
Valve A5231/1024/3012-S-6H AC
Type of valve52Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat31G1/8 1.5mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.07 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing24PTFE/FKM
Voltage type3AC
Solenoid power0118,5W/24VA
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionS-6Hnormally closed + System .032/.012 > 90 bar + End position detection sensor
System pressure0 - 120 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
Not applicable
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight0.55 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 80 ms | Off: 100 ms