A5231-1024-3012-S-6H,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 52-10-S
Valve A5231/1024/3012-S-6H AC
For more information follow this link:
Valve A5231/1024/3012-S-6H AC
| Connection type, valve seat | 31 | G1/8 1.5mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 0.07 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 24 | PTFE/FKM |
| Voltage type | 3 | AC |
| Solenoid power | 01 | 18,5W/24VA |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | S-6H | normally closed + System .032/.012 > 90 bar + End position detection sensor |
| System pressure | 0 - 120 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
Not applicable
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 0.55 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 80 ms | Off: 100 ms | |