E2408-0406-4242-XX,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series E24-04
Valve E2408/0406/4242-XX DC
For more information follow this link:
Valve E2408/0406/4242-XX DC
Datasheet explicit
| Version | E | |
| Type of valve | 24 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 08 | DN80 80mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 97 m³/h | |
| Housing | 04 | EN-GJL250 grey cast PN16 |
| Sealing | 06 | EPDM |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 24 | 46W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | XX | normally closed |
| Pressure rating | PN16 | |
| System pressure | 0 - 10 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | |
| Description | Valve closed when de‑energized | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 32 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 2000 ms | Off: 3000 ms | |