B2508-0504-4808-NO,
May 14, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series A2507-A2512
Valve B2508/0504/4808-NO DC
For more information follow this link:
Valve B2508/0504/4808-NO DC
Connection type, valve seat08DN80 80mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)97 m³/h
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionNOnormally open
System pressure1 - 40 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -20 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -20 °C to 60 °C