B2508-0504-4808-NO,
May 14, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series A2507-A2512
Valve B2508/0504/4808-NO DC
For more information follow this link:
Valve B2508/0504/4808-NO DC
| Connection type, valve seat | 08 | DN80 80mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 97 m³/h | |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | NO | normally open |
| System pressure | 1 - 40 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -20 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -20 °C to 60 °C | |