8-000-48-0615-0032-6H-F,
Series 8/000-0615
Valve 8/000-48/0615/0032-6H-F AC
2/2-way solenoid valve in s.s. AISI 304, for gaseous media, up to 350 bar. When energised , the pressure decomposes on the secondary side of the piston. Then the pressure differential (Δp) lifts the piston from the seat (orifice). These valves are used where a flow producing a minimum pressure drop (5 bar) is always present in a system or in systems where the valves full flow capacity is not required under low flow conditions.
For more information follow this link:
| Connection type, valve seat | 48 | G1/4 8mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 1.2 m³/h | |
| Housing | 06 | AISI 304 - 1.4301 |
| Sealing | 15 | PEEK/PCTFE-HP |
| Voltage type | 0 | AC |
| Solenoid power | 03 | 11W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | 6H-F | normally closed + free of Oil/grease + dry + End position detection sensor |
| Pressure rating | PN350 | |
| System pressure | 5 - 350 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -30 °C to 40 °C | |