B4659-0802-0012-XX,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 48-0802-012
Valve B4659/0802/0012-XX AC
The solenoid valve Type 46 DN10 for high system pressures of up to 80 bar has a pilot operated type of control. A minimum  pressure difference of 5 bar is needed to ensure perfect function. Proven valve in special steel with a long service life and suitable for a high  switching rate.
For more information follow this link:
Valve B4659/0802/0012-XX AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionB
Type of valve46Seat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat59G3/8 10mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)2 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing02FKM
Voltage type0AC
Solenoid power0118,5W/24VA
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionXXnormally closed
Pressure ratingPN40
System pressure5 - 80 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -11 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -11 °C to 40 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .012 K05101XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Valve optionXXnormally closed
DescriptionValve closed when de‑energized
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]