A3701-0504-4808-OF,
Series 37-05
Valve A3701/0504/4808-OF DC
2/2-way solenoid valve type 37 for gases and solids-free liquids, has a force pilot operated type of control and switches at a pressure difference from 0 bar to 40. The force pilot operated type of control can be used in all those fields where directly acting valves are required. The sealing element is a metal piston with ring-shaped seat sealing. The piston is guided in the valve cover by piston ring. This is a robust valve type, suitable for high pressures, and thanks to the use of PTFE sealing materials it is also suitable for a wide range of applications.
For more information follow this link:
Valve A3701/0504/4808-OF DC
Others
Handling of oil and grease-free option F and OF
EC Declaration of Conformity
REACH Declaration
RoHS Declaration
| Connection type, valve seat | 01 | DN15 15mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 3.5 m³/h | |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | OF | normally closed + Free of oil and grease |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 30 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -20 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -20 °C to 60 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |