A3530-1002-4272-NF,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 3529-3530
Valve A3530/1002/4272-NF DC
For more information follow this link:
Valve A3530/1002/4272-NF DC
Datasheet explicit
| Version | A | |
| Type of valve | 35 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 30 | G3 76mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 59.5 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 02 | FKM |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 27 | 100W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | NF | normally open + Free of oil and grease |
| System pressure | 0 - 10 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -11 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -11 °C to 40 °C | |