3-215-23-0804-4804-F-FOOD,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 3/215 -08- 035 - EC 1935/2004
Valve 3/215-23/0804/4804-F-FOOD DC
Solenoid valve for possible contact with foodstuffs in accordance with EC standard no. 1935/2004. 2/2-way force-controlled solenoid valve with seals made of pure polytetrafluoroethylene (PTFE white). The sealing element is a flat metal piston with an annular seat seal. The piston is guided in the valve cover by a PTFE piston ring. The valve operates from 0 bar, a minimum pressure difference is not required. The valve opens automatically as soon as the outlet pressure is greater than the inlet pressure.
For more information follow this link:
Datasheet explicit
Certificates
Conformity Food Regulation 1935/2004 Art. 035.001690 , german
Conformity Food Regulation 1935/2004 Art. 035.001690, english
Conformity Food Regulation 1935/2004 Art. 035.001690, french
ATEX Solenoid .808 Type Examination Certificate
EC Declaration of Conformity ATEX valve + coil .808
Instructions ATEX valves + coil .808
Recognition of production quality assurance in accordance with 2014/34/EU (ATEX)
Others
Handling of oil and grease-free option F and OF
EC Declaration of Conformity
REACH Declaration
RoHS Declaration
Videos
| Version | 3/215- | |
| Type of valve | Seat Valve electrically force-controlled | |
| Connection type, valve seat | 23 | G1/2 13mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 3.8 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 4 | Ex II 3G Ex eb IIC T3 Gb (Zone 2) |
| Valve option | F-FOOD | normally closed + free of Oil/grease + dry + EC1935/2004 |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 30 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 55 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Leakage rate | B - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 1.1 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 80 ms | Off: 100 ms | |