3-215-22-0804-4804-F-FOOD,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 3/215 -08- 035 - EC 1935/2004
Valve 3/215-22/0804/4804-F-FOOD DC
Solenoid valve for possible contact with foodstuffs in accordance with EC standard no. 1935/2004. 2/2-way force-controlled solenoid valve with seals made of pure polytetrafluoroethylene (PTFE white). The sealing element is a flat metal piston with an annular seat seal. The piston is guided in the valve cover by a PTFE piston ring. The valve operates from 0 bar, a minimum pressure difference is not required. The valve opens automatically as soon as the outlet pressure is greater than the inlet pressure.
For more information follow this link:
Link Icon
Datasheet explicit
Version3/215-
Type of valveSeat Valve electrically force-controlled
Connection type, valve seat22G3/8 13mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)2.8 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing04PTFE
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class4Ex II 3G Ex eb IIC T3 Gb (Zone 2)
Valve optionF-FOODnormally closed + free of Oil/grease + dry + EC1935/2004
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 30 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -40 °C to 55 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
Leakage rateB - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight1.1 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 80 ms | Off: 100 ms