3-071-58-0815-4808-NG,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 3/071
Valve 3/071-58/0815/4808-NG DC
The type 3/071 is suitable for high switching cycles, fast switching and in the fail-safe function NC normally closed. These valves are used to shut off gaseous volume flows, for example natural gas or hydrogen up to 1000 bar. Using suitable solenoid systems, the 3/071 series can be installed in an explosive environment. The valve can only seal and shut off in the direction of the arrow. Please note the necessary pressure difference 5 bar for the function of the main spool. It is recommended to install a fine filter 0.04mm directly upstream of the valve.
For more information follow this link:
Valve 3/071-58/0815/4808-NG DC
Link Icon
Datasheet explicit
Version3/071-
Type of valveSeat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat58G3/8 8mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1.1 m³/h
Housing08AISI 318LN - 1.4462
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionNGnormally closed + NPT connection
Pressure ratingPN600
System pressure5 - 450 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 60 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
DescriptionValve closed when de‑energized | Conical internal thread
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight3 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 100 ms | Off: 200 ms