A2303-0401-4248-XX,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-04
Valve A2303/0401/4248-XX DC
For more information follow this link:
Valve A2303/0401/4248-XX DC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat03DN25 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)12 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing01NBR
Voltage type4DC
Solenoid power2430W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionXXnormally closed
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 0.6 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .248 Steel K05924XX | terminal box M16x1,5 | 100%ED | Cable clamping range 6.5 - 9.5mm | Duty cycle 100% | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | Gas: Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb | Dust: Ex II 2D Ex mb tb IIIC T130°C Db
Valve optionXXnormally closed
DescriptionValve closed when de‑energized
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]