2-529-48-1315-4808-1W-NG,
May 14, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 2/529-1315
Valve 2/529-48/1315/4808-1W-NG DC
The 2/529-1W valve is a servo-controlled piston valve specially developed for use in hydrogen applications with nominal diameters of up to 50 mm. A minimum differential pressure of 1 bar is required to assist the opening and closing process. To meet the requirements of hydrogen operation, the solenoid sleeve is screwed on, which increases the pressure resistance. Only hydrogen-compatible materials that have been tested according to certificate 3.1 and coated magnetic steels are used. Each valve undergoes a comprehensive function test at maximum nominal pressure, whereby the external leakage does not exceed strict limit values of 5x10⁻⁵ mbar l/s. Optionally, the solenoid can be designed as an explosion-proof version for Zone 1 to meet the highest safety requirements.
For more information follow this link:
Link Icon
Datasheet explicit
Version2/529-
Type of valveSeat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat48G1/4 8mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1 m³/h
Housing13AISI 316L - 1.4404
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve option1W-NGnormally closed + NPT connection + H2 version External leakage 5x 10^-5 mbar*l/s
Pressure ratingPN450
System pressure3 - 350 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -27 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -27 °C to 60 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes