2-529-24-1315-4242-1W-NG,
May 14, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 2/529-1315
Valve 2/529-24/1315/4242-1W-NG DC
The 2/529-1W valve is a servo-controlled piston valve specially developed for use in hydrogen applications with nominal diameters of up to 50 mm. A minimum differential pressure of 1 bar is required to assist the opening and closing process. To meet the requirements of hydrogen operation, the solenoid sleeve is screwed on, which increases the pressure resistance. Only hydrogen-compatible materials that have been tested according to certificate 3.1 and coated magnetic steels are used. Each valve undergoes a comprehensive function test at maximum nominal pressure, whereby the external leakage does not exceed strict limit values of 5x10⁻⁵ mbar l/s. Optionally, the solenoid can be designed as an explosion-proof version for Zone 1 to meet the highest safety requirements.
For more information follow this link:
Connection type, valve seat24G3/4 20mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)7 m³/h
Housing13AISI 316L - 1.4404
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Voltage type4DC
Solenoid power2446W
Protection class2IP65 (STD)
Valve option1W-NGnormally closed + NPT connection + H2 version External leakage 5x 10^-5 mbar*l/s
Pressure ratingPN450
System pressure1 - 450 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -30 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx |
DescriptionValve closed when de‑energized | Conical internal thread | Anchor with Dynamant-coating
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight8.8 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 100 ms | Off: 200 ms