2-529-24-0815-1322-OF,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 2/529-0815
Valve 2/529-24/0815/1322-OF DC
For more information follow this link:
Valve 2/529-24/0815/1322-OF DC
Link Icon
Datasheet explicit
Version2/529-
Type of valveSeat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat24G3/4 20mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)7 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Voltage type1DC
Solenoid power3230W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionOFnormally closed + Free of oil and grease
Pressure ratingPN450
System pressure1 - 220 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -30 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .322 Steel K05132XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Leakage rateLeakage rate 2 accord. EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]