2-529-24-0815-1322-OF,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 2/529-0815
Valve 2/529-24/0815/1322-OF DC
For more information follow this link:
Valve 2/529-24/0815/1322-OF DC
Datasheet explicit
| Version | 2/529- | |
| Type of valve | Seat Valve Electrically servo-assistent | |
| Connection type, valve seat | 24 | G3/4 20mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 7 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 15 | PEEK/PCTFE-HP |
| Voltage type | 1 | DC |
| Solenoid power | 32 | 30W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | OF | normally closed + Free of oil and grease |
| Pressure rating | PN450 | |
| System pressure | 1 - 220 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -30 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -30 °C to 40 °C | |