E4321-1001-0012-HA,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series E43-10-012
Valve E4321/1001/0012-HA AC
Series 43 solenoid valves, suitable for gases and liquids without solids, seal the valve seat with the help of a rubber diaphragm. Force-controlled solenoid valves are ideal for applications where direct-acting valves are required. These valves work from as little as 0 bar pressure difference and combine the advantages of servo- and direct-controlled valves. An unusually wide range of options make the 43 series with threaded connections the specialist par excellence.
For more information follow this link:
Valve E4321/1001/0012-HA AC
Connection type, valve seat21G1/4 13mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)2.1 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing01NBR
Voltage type0AC
Solenoid power0118,5W/24VA
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionHAnormally closed + Manual operation HA
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 16 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .012 K05101XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
DescriptionValve closed when de‑energized | Hand wheel under the valve body
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]