E2408-0501-4242-AF-UL,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series E24-05
Valve E2408/0501/4242-AF-UL DC
For more information follow this link:
Valve E2408/0501/4242-AF-UL DC
Datasheet explicit
Datasheet universal
general datasheet E24-04
Instructions
Instructions Solenoid valves, forced-operated
Montageanleitung - Service Set Typ 24
Solenoid coil .242
Others
UL magnetic system .032/.012 System 13
UL-Magnetsystem .242
UL solenoid system .322
EC Declaration of Conformity
REACH Declaration
RoHS Declaration
STEP Files
024.002339_D2408-....-.242.stp
| Version | E | |
| Type of valve | 24 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 08 | DN80 80mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 97 m³/h | |
| Housing | 05 | EN-GP240GH cast steel PN40 |
| Sealing | 01 | NBR |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 24 | 46W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 10 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 80 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |