E2407-0504-5242-UL,
Series E24-05
Valve E2407/0504/5242-UL AC
For more information follow this link:
Valve E2407/0504/5242-UL AC
Datasheet explicit
Datasheet universal
general datasheet E24-04
Instructions
Instructions Solenoid valves, forced-operated
Montageanleitung - Service Set Typ 24
Solenoid coil .242
Others
UL magnetic system .032/.012 System 13
UL-Magnetsystem .242
UL solenoid system .322
EC Declaration of Conformity
REACH Declaration
RoHS Declaration
STEP Files
024.002166_D2407-04(05)..-.242.stp
| Version | E | |
| Type of valve | 24 | Seat Valve electrically force-controlled |
| Connection type, valve seat | 07 | DN65 65mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 63 m³/h | |
| Housing | 05 | EN-GP240GH cast steel PN40 |
| Sealing | 04 | PTFE |
| Voltage type | 5 | AC |
| Solenoid power | 24 | 46W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | UL | normally closed + UL-approval for solenoid |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 10 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -20 °C to 90 °C | |
| Temperature Environment | from -20 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx | |
| Description | Valve closed when de‑energized | UL-Approval Canada, USA | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |