E2408-0401-5242-HA,
Series E24-04
Valve E2408/0401/5242-HA AC
For more information follow this link:
Valve E2408/0401/5242-HA AC
Connection type, valve seat08DN80 80mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)97 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing01NBR
Voltage type5AC
Solenoid power2446W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionHAnormally closed + Manual operation HA
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 10 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx |
DescriptionValve closed when de‑energized | Hand wheel under the valve body
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]