E2407-0402-4242-3G-BF,
Series E24-04
Valve E2407/0402/4242-3G-BF DC
For more information follow this link:
Valve E2407/0402/4242-3G-BF DC
Connection type, valve seat07DN65 65mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)63 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing02FKM
Voltage type4DC
Solenoid power2446W
Protection class2IP65 (STD)
Valve option3G-BFnormally closed + Free of brass and copper + Reed contact 2-wire RC12
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 10 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx |
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]