D2407-0504-4272-6Q,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series D24-05
Valve D2407/0504/4272-6Q DC
For more information follow this link:
Valve D2407/0504/4272-6Q DC
Connection type, valve seat07DN65 65mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)63 m³/h
Housing05EN-GP240GH cast steel PN40
Sealing04PTFE
Voltage type4DC
Solenoid power27100W
Protection class2IP65 (STD)
Valve option6Qnormally closed + Reed contact 2-wire RC27-S
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 40 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -20 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -20 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
DescriptionValve closed when de‑energized | Reed contact | | Contact type: normally open contact | Place of install.: bottom | Signal: closed | M12 socket, 4-pin, angled, max. 0.75 mm² | B0040.000224
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]