D2407-0504-4242-BF-B0,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series D24-05
Valve D2407/0504/4242-BF-B0 DC
For more information follow this link:
Valve D2407/0504/4242-BF-B0 DC
Connection type, valve seat07DN65 65mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)63 m³/h
Housing05EN-GP240GH cast steel PN40
Sealing04PTFE
Voltage type4DC
Solenoid power2446W
Protection class2IP65 (STD)
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 16 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -20 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -20 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx |
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]