B4868-1001-0012-XX,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series B48
Valve B4868/1001/0012-XX AC
For more information follow this link:
Valve B4868/1001/0012-XX AC
Type of valve48Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat68G1/2 8mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1.3 m³/h
Housing10CW617N brass
Sealing01NBR
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionXXnormally closed
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 3 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .012 K05101XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Valve optionXXnormally closed
DescriptionValve closed when de‑energized
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]