A9123-0804-4808-AS,
May 14, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series A91-0804 Cryo
Valve A9123/0804/4808-AS DC
For more information follow this link:
Valve A9123/0804/4808-AS DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve91Seat Valve electrically force-controlled
Connection type, valve seat23G1/2 13mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)3.8 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing04PTFE
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionASnormally closed + Welding end DIN 3239 (G-thread not applicable) + Extension
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 16 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -196 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -40 °C to 60 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve
DescriptionValve closed when de‑energized | Distance unit between valve body and actuator
Leakage rateB - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]