A2507-0504-4808-F3,
May 14, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series A2507-A2512
Valve A2507/0504/4808-F3 DC
For more information follow this link:
Valve A2507/0504/4808-F3 DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve25Seat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat07DN65 65mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)75 m³/h
Housing05EN-GP240GH cast steel PN40
Sealing04PTFE
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionF3normally closed + flange PN16 EN 1092-1 Form B1/B2 (PN40 not applicable)
System pressure1 - 40 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -20 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -20 °C to 60 °C