A0723-0823-7TT1-PV-23050,
May 13, 2026
Ball Valve pneum. direct manually
Series A0723 PN500
Valve A0723/0823/7TT1-PV-23050
For more information follow this link:
Valve A0723/0823/7TT1-PV-23050
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve07Ball Valve pneum. direct manually
Connection type, valve seat23G1/2 15mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)13 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing23POM
Function7NC | fail safe closed
DesignTTTruTorq
Actuator size1TSR10
Valve optionPV-23050Pilot Valve 230V AC
System pressure0 - 500 bar
Control pressure5 - 8 bar
Temperature Mediumfrom -10 °C to 200 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve
Not applicable
Not applicable