8-100-45-1315-7008-NG,
May 13, 2026
Seat Valve pneum. direct
Series 8/100-1315
Valve 8/100-45/1315/7008-NG
For more information follow this link:
Valve 8/100-45/1315/7008-NG
Link Icon
Datasheet explicit
Version8/100-
Type of valveSeat Valve pneum. direct
Connection type, valve seat45G1/4 4mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.6 m³/h
Housing13AISI 316L - 1.4404
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Function7NC | fail safe closed
Design0straight seat, actuator aluminium
Actuator size08⌀80
Actuator volume260 cm³
Valve optionNGNPT connection
Pressure ratingPN700
System pressure0 - 700 bar
Control pressure8 - 10 bar
Temperature Mediumfrom -40 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionin any position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve
Not applicable
Valve optionNGNPT connection
DescriptionConical internal thread
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]