8-000-48-0815-1032-NG,
Series 8/000-0615
Valve 8/000-48/0815/1032-NG DC
2/2-way solenoid valve in s.s. AISI 304, for gaseous media, up to 350 bar. When energised , the pressure decomposes on the secondary side of the piston. Then the pressure differential (Δp) lifts the piston from the seat (orifice). These valves are used where a flow producing a minimum pressure drop (5 bar) is always present in a system or in systems where the valves full flow capacity is not required under low flow conditions.
For more information follow this link:
Valve 8/000-48/0815/1032-NG DC
Connection type, valve seat48G1/4 8mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1.2 m³/h
Voltage type1DC
Solenoid power0311W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionNGnormally closed + NPT connection
Pressure ratingPN350
System pressure5 - 350 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -20 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .032 Duroplast K05103XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
DescriptionValve closed when de‑energized | Conical internal thread
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight1.5 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 100 ms | Off: 200 ms