8-000-48-0815-1032-6H-F,
Series 8/000-0615
Valve 8/000-48/0815/1032-6H-F DC
2/2-way solenoid valve in s.s. AISI 304, for gaseous media, up to 350 bar. When energised , the pressure decomposes on the secondary side of the piston. Then the pressure differential (Δp) lifts the piston from the seat (orifice). These valves are used where a flow producing a minimum pressure drop (5 bar) is always present in a system or in systems where the valves full flow capacity is not required under low flow conditions.
For more information follow this link:
Connection type, valve seat48G1/4 8mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)1.2 m³/h
Voltage type1DC
Solenoid power0311W
Protection class2IP65 (STD)
Valve option6H-Fnormally closed + free of Oil/grease + dry + End position detection sensor
Pressure ratingPN350
System pressure5 - 350 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -20 °C to 40 °C