8-000-48-0815-0032-XX,
Series 8/000-0615
Valve 8/000-48/0815/0032-XX AC
2/2-way solenoid valve in s.s. AISI 304, for gaseous media, up to 350 bar. When energised , the pressure decomposes on the secondary side of the piston. Then the pressure differential (Δp) lifts the piston from the seat (orifice). These valves are used where a flow producing a minimum pressure drop (5 bar) is always present in a system or in systems where the valves full flow capacity is not required under low flow conditions.
For more information follow this link:
Valve 8/000-48/0815/0032-XX AC
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet 8000-06
| Version | 8/000- | |
| Type of valve | Seat Valve Electrically servo-assistent | |
| Connection type, valve seat | 48 | G1/4 8mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 1.2 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 316 Ti |
| Sealing | 15 | PCTFE |
| Voltage type | 0 | AC |
| Solenoid power | 03 | 11W |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | XX | normally closed |
| Pressure rating | PN350 | |
| System pressure | 5 - 350 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 80 °C | |
| Temperature Environment | from -20 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Open system, Pressure difference Yes | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .032 Duroplast K05103XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx | |
| Description | Valve closed when de‑energized | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 1.5 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 100 ms | Off: 200 ms | |