A55BE-0815-4808-TT,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 554E-A554H
Valve A55BE/0815/4808-TT DC
Solenoid valve with small valve seat DN 0.5mm to max. DN 1.2 mm for high internal pressures. The max. possible pressure depends on the nominal width! The valve is closed in the rest position by spring force (NC). The energised solenoid pulls the solenoid armature against the force of the spring to the counter core. The valve opens. Valves of this type do not require differential pressure. The valve only seals and can be shut off in the direction of the arrow. Due to the small seat nozzles, it is recommended to install a fine filter 0.04mm directly upstream of the valve.
For more information follow this link:
Valve A55BE/0815/4808-TT DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve55Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seatBE9/16-18 UNF 0.5mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.015 m³/h
Housing08AISI 318LN - 1.4462
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve optionTTUNF-fine-threaded
Pressure ratingPN600
System pressure0 - 900 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -30 °C to 60 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
DescriptionAutoclave connection
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]