A5543-1315-4808-1W,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 55-1315
Valve A5543/1315/4808-1W DC
Solenoidvalve with high pressure tube for high internal pressure up to 450 bar. Valve non-energised closed by spring power - NC. When energised, the solenoid lifts the seal of the seat (orifice) directly. A pressure differential (delta p) is NOT required for the operation. These valves are applicable for lower flow volumes and high pressures ranges.
For more information follow this link:
Valve A5543/1315/4808-1W DC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve55Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat43G1/4 2.5mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)0.2 m³/h
Housing13AISI 316L - 1.4404
Sealing15PEEK/PCTFE-HP
Voltage type4DC
Solenoid power8024W
Protection class8Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1)
Valve option1Wnormally closed + H2 version External leakage 5x 10^-5 mbar*l/s
Pressure ratingPN900
System pressure0 - 50 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -27 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -27 °C to 60 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseClosed system (includes open system)
DescriptionValve closed when de‑energized | Anchor with Dynamant-coating
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]
REACH-RoHS conformityREACH Yes | RoHS Yes
Net weight2.1 kg
Switching time (at 6 bar gas)On: 100 ms | Off: 150 ms