A5403-0804-0012-NO,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 54-08
Valve A5403/0804/0012-NO AC
The type 54 solenoid valve is servo-controlled. The sealing element is a metal piston or flat disk with ring-shaped seat sealing. The piston is guided into the valve bonnet by means of special PTFE piston guids and grooved rings. This is a robust valve type which is suitable for high pressures and for a large field of application as many different sealing materials have been used. A differencial pressure 0,5 bar between inlet and outlet is required for the operation. Valve is sensor-ready, configurable with end position detection as option -6H or for retrofitting.
For more information follow this link:
Valve A5403/0804/0012-NO AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve54Seat Valve Electrically servo-assistent
Connection type, valve seat03DN25 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)13 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing04PTFE
Voltage type0AC
Solenoid power0118,5W/24VA
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionNOnormally open
Pressure ratingPN40
System pressure0.5 - 40 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -40 °C to 90 °C
Temperature Environmentfrom -40 °C to 40 °C
Mounting positionActuator upright (preferred) or horizontal
Specific use caseOpen system, Pressure difference Yes
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .012 K05101XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Valve optionNOnormally open
DescriptionValve closes with continous voltage
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]