A4824-1101-0401-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 48-11-EN161
Valve A4824/1101/0401-CH AC
For more information follow this link:
Valve A4824/1101/0401-CH AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionA
Type of valve48Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat24G3/4 18mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)4.3 m³/h
Housing11CC499K red brass
Sealing01NBR
Voltage type0AC
Solenoid power4030W
Protection class1IP65 (STD)
Valve optionCHnormally closed + EN161 - Gas EU type examination
System pressure0 - 10 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C