A4822-1001-1101-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 48-10-EN161
Valve A4822/1001/1101-CH DC
For more information follow this link:
Valve A4822/1001/1101-CH DC
Datasheet explicit
Datasheet universal
datasheet 48 G1/2 EN161
STEP Files
A482310014-evsa.stp
| Version | A | |
| Type of valve | 48 | Seat Valve electr. direct |
| Connection type, valve seat | 22 | G3/8 12mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 2.1 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 01 | NBR |
| Voltage type | 1 | DC |
| Solenoid power | 10 | 15W |
| Protection class | 1 | IP65 (STD) |
| Valve option | CH | normally closed + EN161 - Gas EU type examination |
| Pressure rating | PN16 | |
| System pressure | 0 - 1 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| scope of delivery | 1 valve, 1x solenoid IP54, |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |