D4025-1006-T012-TM-6H,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 40-10-TM
Valve D4025/1006/T012-TM-6H DC
For more information follow this link:
Valve D4025/1006/T012-TM-6H DC
Datasheet explicit
| Version | D | |
| Type of valve | 40 | Seat Valve Electrically servo-assistent |
| Connection type, valve seat | 25 | G1 25mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 13 m³/h | |
| Housing | 10 | CW617N brass |
| Sealing | 06 | EPDM |
| Voltage type | T | DC |
| Solenoid power | 01 | 18,5W/24VA |
| Protection class | 2 | IP65 (STD) |
| Valve option | TM-6H | normally closed + Temperature design + End position detection sensor |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0.3 - 20 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -30 °C to 140 °C | |
| Temperature Environment | from -30 °C to 40 °C | |
| Mounting position | Actuator upright (preferred) or horizontal | |
| Specific use case | Open system, Pressure difference Yes | |
| scope of delivery | 1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid T012 Duroplast | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |