3-918-59-1002-R381-XX,
May 13, 2026
Coaxial Valve pneum. direct
Series 3/918-10-R381
Valve 3/918-59/1002/R381-XX
3/2-way direct operated axial slide solenoid valve for high viscosity, jelly-like and dirty fluids up to 100 bar pressure. The valve is back pressure resistant up to 16bar. Installation in horizontal or vertically pipe.
For more information follow this link:
Valve 3/918-59/1002/R381-XX
Link Icon
Datasheet explicit
Version3/918-
Type of valveCoaxial Valve pneum. direct
Connection type, valve seat59G3/8 10mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)
Housing10CW617N brass
Sealing02FKM
FunctionRwith spring CLOSED
Design38
Actuator size1sliding
Valve optionXXNC in rest pos. P-A
Pressure ratingPN100
System pressure0 - 100 bar
Control pressure4 - 8 bar
Temperature Mediumfrom -10 °C to 100 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve
Not applicable
DescriptionIn opposite flow direction up to max. 16 bar closing
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]