3-918-25-0602-R381-XX,
May 13, 2026
Coaxial Valve pneum. direct
Series 3/918-06-R381
Valve 3/918-25/0602/R381-XX
3/2-way direct operated axial slide solenoid valve for high viscosity, jelly-like and dirty fluids up to 64 bar pressure. The valve is back pressure resistant up to 16bar. Installation in horizontal or vertically pipe.
For more information follow this link:
Valve 3/918-25/0602/R381-XX
| Connection type, valve seat | 25 | G1 25mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | ||
| Housing | 06 | AISI 304 - 1.4301 |
| Pressure rating | PN100 | |
| System pressure | 0 - 100 bar | |
| Control pressure | 4 - 8 bar | |
| Temperature Medium | from -10 °C to 100 °C | |
| Temperature Environment | from -10 °C to 60 °C | |
| Description | In opposite flow direction up to max. 16 bar closing | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |