3-215-23-0804-4808-F-MF,
Series 3/215 -08- 035 - EC 1935/2004
Valve 3/215-23/0804/4808-F-MF DC
Solenoid valve for possible contact with foodstuffs in accordance with EC standard no. 1935/2004. 2/2-way force-controlled solenoid valve with seals made of pure polytetrafluoroethylene (PTFE white). The sealing element is a flat metal piston with an annular seat seal. The piston is guided in the valve cover by a PTFE piston ring. The valve operates from 0 bar, a minimum pressure difference is not required. The valve opens automatically as soon as the outlet pressure is greater than the inlet pressure.
For more information follow this link:
| Connection type, valve seat | 23 | G1/2 13mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 3.8 m³/h | |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | F-MF | normally closed + Reinforced closing spring. + free of Oil/grease + dry |
| Pressure rating | PN40 | |
| System pressure | 0 - 30 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -40 °C to 60 °C | |
| Mounting position | Pipeline horizontal, Actuator vertical up | |
| Specific use case | Closed system (includes open system) | |
| Leakage rate | B - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 1.1 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 80 ms | Off: 100 ms | |