3-071-48-0815-4808-NG,
May 13, 2026
Seat Valve Electrically servo-assistent
Series 3/071
Valve 3/071-48/0815/4808-NG DC
The type 3/071 is suitable for high switching cycles, fast switching and in the fail-safe function NC normally closed. These valves are used to shut off gaseous volume flows, for example natural gas or hydrogen up to 1000 bar. Using suitable solenoid systems, the 3/071 series can be installed in an explosive environment. The valve can only seal and shut off in the direction of the arrow. Please note the necessary pressure difference 5 bar for the function of the main spool. It is recommended to install a fine filter 0.04mm directly upstream of the valve.
For more information follow this link:
Valve 3/071-48/0815/4808-NG DC
Datasheet explicit
| Version | 3/071- | |
| Type of valve | Seat Valve Electrically servo-assistent | |
| Connection type, valve seat | 48 | G1/4 8mm |
| Kv-value (Δp = 1 bar H₂O) | 1 m³/h | |
| Housing | 08 | AISI 318LN - 1.4462 |
| Sealing | 15 | PEEK/PCTFE-HP |
| Voltage type | 4 | DC |
| Solenoid power | 80 | 24W |
| Protection class | 8 | Ex II 2G Ex e mb IIC T4 Gb (Zone 1) |
| Valve option | NG | normally closed + NPT connection |
| Pressure rating | PN600 | |
| System pressure | 5 - 450 bar | |
| Valve type | 12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC | |
| Temperature Medium | from -40 °C to 60 °C | |
| Temperature Environment | from -30 °C to 60 °C | |
| Mounting position | in any position | |
| Specific use case | Open system, Pressure difference Yes | |
| Description | Valve closed when de‑energized | Conical internal thread | |
| Leakage rate | A - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature] | |
| REACH-RoHS conformity | REACH Yes | RoHS Yes | |
| Net weight | 3 kg | |
| Switching time (at 6 bar gas) | On: 100 ms | Off: 200 ms | |