E2409-0804-E272-HC,
May 13, 2026
Seat Valve electrically force-controlled
Series 24-08-TH
Valve E2409/0804/E272-HC AC
For more information follow this link:
Valve E2409/0804/E272-HC AC
Link Icon
Datasheet explicit
VersionE
Type of valve24Seat Valve electrically force-controlled
Connection type, valve seat09DN100 100mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)135 m³/h
Housing08AISI 316 Ti
Sealing04PTFE
Voltage typeEAC
Solenoid power2760W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionHCnormally closed + Manual operation HA + Switching electronic +200°C
System pressure0 - 12 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -20 °C to 200 °C
Temperature Environmentfrom -40 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 separate electronic switch | type 240 B0046.000003 | for 230V 50-60Hz | 1 Solenoid 110VDC | with terminal box M16x1,5 | 100%ED |