A2310-0801-4104-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-08-EN161
Valve A2310/0801/4104-CH DC
For more information follow this link:
Valve A2310/0801/4104-CH DC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat10DN125 125mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)232 m³/h
Housing08AISI 316
Sealing01NBR
Voltage type4DC
Solenoid power101200/70W
Protection class4Ex protection Ex na IIC T3 Gc (Zone 2)
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 10 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting positionActuator in vertically or horizontal position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid | 1200W pickup- | 70W holding winding | M20x1,5 | Valve Control TS1500 | II3G Ex nA IIC T3 Gc (Zone 2) |
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]