A2309-0802-4401-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-08-EN161
Valve A2309/0802/4401-CH DC
For more information follow this link:
Valve A2309/0802/4401-CH DC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat09DN100 100mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)145 m³/h
Housing08AISI 316
Sealing02FKM
Voltage type4DC
Solenoid power40200W/20W
Protection class1IP65 (STD)
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 4 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -11 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -11 °C to 60 °C
Mounting positionActuator in vertically or horizontal position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid | 200W pickup- | 20W holding winding | M20x1,5 |
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]