A2302-0802-0403-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-08-EN161
Valve A2302/0802/0403-CH AC
For more information follow this link:
Valve A2302/0802/0403-CH AC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat02DN20 20mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)
Housing08AISI 316
Sealing02FKM
Voltage type0AC
Solenoid power4040W
Protection class3Ex de IIC T5 Gb (Zone 1)
Pressure ratingPN40
System pressure0 - 1 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, AC
Temperature Mediumfrom -11 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -11 °C to 60 °C
Mounting positionActuator in vertically or horizontal position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1x solenoid 40W | EX de IIC T5 Gb (Zone 1) |
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]