A2303-0401-4242-NO,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-04
Valve A2303/0401/4242-NO DC
For more information follow this link:
Valve A2303/0401/4242-NO DC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat03DN25 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)12 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing01NBR
Voltage type4DC
Solenoid power2446W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionNOnormally open
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 1 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 Solenoid .242 Steel K05124XX | terminal box M16x1,5 | 100% ED | IP65 | Cable clamping range 5 - 10mm | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.099.0xx |
Valve optionNOnormally open
DescriptionValve closes with continous voltage
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]