A2303-0401-1322-NO,
May 14, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-04
Valve A2303/0401/1322-NO DC
For more information follow this link:
Valve A2303/0401/1322-NO DC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat03DN25 25mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)12 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing01NBR
Voltage type1DC
Solenoid power3230W
Protection class2IP65 (STD)
Valve optionNOnormally open
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 0.4 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 80 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 40 °C
Mounting positionPipeline horizontal, Actuator vertical up
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1 connector FormA EN175301-803/A | max. current 10A | 4x90°| IP65 when installed | connectable cables Ø 5-10 mm max.1.5mm² | 1 Solenoid .322 Steel K05132XX | 100% duty cycle | rotatable 360° | Valve MatchCode G0xx.xxxxxx.0xx.009.0xx |
Valve optionNOnormally open
DescriptionValve closes with continous voltage
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]