A2308-0401-4021-CH,
Series 23-04-EN161
Valve A2308/0401/4021-CH DC
For more information follow this link:
Valve A2308/0401/4021-CH DC
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat08DN80 80mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)94 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing01NBR
Voltage type4DC
Solenoid power02125W
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 0.2 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1x solenoid IP54, 1x solenoid 125W, M20x1,5 , Indoor installation
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]