2310-0401-4051-CH,
May 13, 2026
Seat Valve electr. direct
Series 23-04-EN161
Valve 2310/0401/4051-CH DC
For more information follow this link:
Valve 2310/0401/4051-CH DC
Link Icon
Datasheet explicit
Version-
Type of valve23Seat Valve electr. direct
Connection type, valve seat10DN125 125mm
Kv-value (Δp = 1 bar H₂O)232 m³/h
Housing04EN-GJL250 grey cast PN16
Sealing01NBR
Voltage type4DC
Solenoid power051500W
Protection class1IP65 (STD)
Valve optionCHnormally closed + EN161 - Gas EU type examination
Pressure ratingPN16
System pressure0 - 0.5 bar
Valve type12V, 24V, 48V, 110V, 120V, 220V, 230V, DC
Temperature Mediumfrom -10 °C to 60 °C
Temperature Environmentfrom -10 °C to 60 °C
Mounting position
Specific use caseClosed system (includes open system)
scope of delivery1 valve, 1x solenoid 1500W pickup-/90W holding winding, M20x1,5
Not applicable
Leakage rateA - EN 12266-1 [Test medium air or nitrogen, 20°C room temperature]